Vaillant ecoTEC 835 exclusive Green iQ Combination Boiler Natural Gas ErP
Vaillant ecoTEC 835 exclusive Green iQ Combination Boiler Natural Gas ErP
Technical Specifications
| ERP Rating | A |
|---|---|
| ERP Efficiency | 94% |
| Boiler Type | Combi |
| Depth | 406 mm |
| Height | 720 mm |
| Width | 440 mm |
| Maximum Horizontal Flue 100mm | 5.5 m |
| Maximum Horizontal Flue 125mm | 34 m |
| Maximum Vertical Flue 100mm | 8 m |
| Maximum Vertical Flue 125mm | 32 m |
| External or Internal | Internal |
| DHW Ouut | 35.3 kW |
| DHW Flow Rate at 35 Degree Rise | 14.5 L/min |
| DHW Ouut Min and Max | 8 - 35.3 kW |
| SEDBUK SAP 2009 Rating | 89.30% |
| SEDBUK SAP 2005 Rating | A |
| CH Condensing Max Ouut | 26.4 kW |
| Heat Ouut | 35 kW |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Noise Level | 45 dBa |
| Nox Class | 6 |
| Solar Compatible | N |
| Type | Boiler |
| Years Guaranteed | 5 |
| Manufacturer Model No | 10017064 |
| Brand Name | Vaillant |
| Range Description | ecoTec Exclusive Green iQ |
Category: Combi Gas Boilers
Description
Ecotec Exclusive 835 Next Generationultra-modulation Combination Boiler
Full heat condense heat engine for greater efficiency and lower flue temperatures
1 to 10 modulation for greater efficiency and suitability for wide range of house types
High hot water flow rates for customer comfort
Gas adaptive opitmising gas-air ratio for best combustion and lower costs
LPG compatible and future proofed for bio gas making it suitable for today and the future
In-built intelligence making set up simple (Wizard)
Compatible with vSMART app based control
“Quiet mark” approved demonstrating greater end user comfort
Sustainble choice of material making product 85% recyclable
Shipping & Delivery
We Can Arrange Same Day Delivery or Pickup on Almost All Products
At Trade Price, we are committed to ensuring that you get the materials you need, when you need them. We offer flexible shipping options, including the possibility of same-day delivery or pickup for almost all products listed on our site. Here's how it works:
Same Day Delivery: If you need your order urgently, we can arrange for same-day delivery on most of our products. To qualify for same-day delivery, your order should be placed before 12 pm and within a specified radius of our partnered suppliers. Availability may vary based on your location and the specific items ordered. Please contact us directly to confirm availability and arrange for expedited shipping.
Pickup Options: If you prefer to pick up your order, we can arrange for a convenient pickup at one of our merchant partners. This option allows you to get your products quickly and at your convenience. Please select the pickup option at checkout and we will notify you when your order is ready for collection.
Returns Policy: We strive to ensure that you are completely satisfied with your purchase. However, if there's a need to return an item, please note that returns are handled on a case-by-case basis. Since we do not hold stock ourselves and act as a facilitator between you and the suppliers, any returns will need to be arranged directly with the supplier. Please contact us within 14 days of receiving your order to initiate a return. Note that returned items must be in their original condition and or packaging.
For further details or to arrange for a return, please contact our customer service team. We are here to help ensure that your experience with At Trade Price meets your expectations.
