Worcester Greenstar 36CDi Compact Combi Gas Boiler ErP 7733600056
Worcester Greenstar 36CDi Compact Combi Gas Boiler ErP 7733600056
Technical Specifications
| ERP Rating | A |
|---|---|
| ERP Efficiency | 0.93 |
| Boiler Type | Combi |
| Depth | 280 mm |
| Height | 978 mm |
| Width | 395 mm |
| Maximum Horizontal Flue 100mm | 6 m |
| Maximum Horizontal Flue 125mm | 15 m |
| Maximum Vertical Flue 100mm | 6 m |
| Maximum Vertical Flue 125mm | 15 m |
| External or Internal | Internal |
| DHW Ouut | 36 kW |
| DHW Flow Rate at 35 Degree Rise | 14.7 ltrs / min |
| DHW Ouut Min and Max | 7.03 – 36 kW |
| SEDBUK SAP 2009 Rating | 0.898 |
| SEDBUK SAP 2005 Rating | A |
| CH Condensing Max Ouut | 36 kW |
| Heat Ouut | 24 kW |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Includes | Boiler Only |
| Noise Level | 52 dBA |
| Nox Class | 5 |
| Solar Compatible | Yes |
| Type | Boiler |
| Years Guaranteed | 5 |
| Registered with the Energy Savings Trust | Yes |
| Dimension 1 | 280.0 |
| Dimension 2 | 390.0 |
| Dimension 3 | 680.0 |
| Manufacturer Model No | 7733600056 |
| Brand Name | Worcester Bosch |
| Range Description | CDI |
Category: Combi Gas Boilers
Description
The Worcester Bosch Greenstar 36CDi ErP Compact Combi Boiler is a small and efficient combi boiler available from Worcester, able to meet high demands without requiring excess space.
Suitable for small, medium and large sized properties, this natural gas boiler can deliver ouuts of up to 36 kW and flow rates of up to 14.6 l/min and is best suited to properties that demand high ouuts from an appliance that can fit within a standard kitchen cupboard.
To make installation straightforward, it has a split-jig design and it? environmentally conscious too, with an ?? ErP rating.
To suit every heating requirement, this boiler further benefits from highly adjustable controls that make it easy to use and programme, with a clear LCD display and a range of modes.
The robust metal mounting jig and built in frost protection provides a strong, long lasting boiler system with simple maintenance and issue diagnostic.
Full 5 year guarantee on parts and labour
Simple and intelligent control options available optimising boiler efficiency and fuel consumption
Condenses in CH and DHW mode resulting in greater efficiency and fuel savings
Pre heat and ECO modes to suit hot water delivery needs
Robust metal wall mounting jig for safe secure hassle free fixing
LCD boiler display for operation status commissioning features and diagnostics data
ErP A rated for both heating and hot water
Ability to fix a maximum heating temperature meaning no matter how much you turn the dial the temperature will not exceed that maximum setting
Built-in frost protection of the boiler and the surrounding pipes
Compact dimensions that can fit in a standard kitchen cupboard
Shipping & Delivery
We Can Arrange Same Day Delivery or Pickup on Almost All Products
At Trade Price, we are committed to ensuring that you get the materials you need, when you need them. We offer flexible shipping options, including the possibility of same-day delivery or pickup for almost all products listed on our site. Here's how it works:
Same Day Delivery: If you need your order urgently, we can arrange for same-day delivery on most of our products. To qualify for same-day delivery, your order should be placed before 12 pm and within a specified radius of our partnered suppliers. Availability may vary based on your location and the specific items ordered. Please contact us directly to confirm availability and arrange for expedited shipping.
Pickup Options: If you prefer to pick up your order, we can arrange for a convenient pickup at one of our merchant partners. This option allows you to get your products quickly and at your convenience. Please select the pickup option at checkout and we will notify you when your order is ready for collection.
Returns Policy: We strive to ensure that you are completely satisfied with your purchase. However, if there's a need to return an item, please note that returns are handled on a case-by-case basis. Since we do not hold stock ourselves and act as a facilitator between you and the suppliers, any returns will need to be arranged directly with the supplier. Please contact us within 14 days of receiving your order to initiate a return. Note that returned items must be in their original condition and or packaging.
For further details or to arrange for a return, please contact our customer service team. We are here to help ensure that your experience with At Trade Price meets your expectations.
