Vista Aluminium Bifold Door, 28mm Sealed Unit with 4mm Toughend Glass Grey Exterior & White Interior Finish
Vista Aluminium Bifold Door, 28mm Sealed Unit with 4mm Toughend Glass Grey Exterior & White Interior Finish
Technical Specifications
| Manufacturer Model No | VABFD4LGW |
|---|---|
| Country Origin | UK |
| Brand Name | Vista Glaze |
| Type | BiFold |
| Height | 2500 mm |
| Thickness | 70 mm |
| Width | 4000 mm |
| Dimensions | upto 4000x2500 |
| Frame Depth | 70mm |
| Frame Height | upto 2500mm |
| Frame Width | Upto 4000mm |
| Weight | 400 kg |
| Material | Aluminium |
| Colour | Grey |
| Style | BiFold |
| Number of Doors | 4 |
| Opening Direction | Either Way |
| Folding Direction | Either Way |
| Glazing Type | 28 mm Sealed Unit with 4 mm Toughened Glass |
| Trimmable | Bespoke |
| Heat Loss U Value | 1.7 Double Glazed/1.4 Triple Glazed |
| Range | Vista |
| Years Guaranteed | 10 |
| Certifications Met | BS6375 |
| Standards Met | BS 6375 Part 1: 2009. PAS 24:2012 |
Category: External Bi-Fold Doors
Description
The Vista Bi-Folding door is the perfect addition to any home offering slim frame profiles and superior running mechanisms as well as enhanced thermal performance.
All bi-folding doors have the option of either low thresholds for unimpeded, easy access, or rebated thresholds that offer improved weather resistance and there is a choice of opening configuration to suite your individual needs.
Aluminium is much stronger than uPVC and doesn’t require reinforcements which means it can also be used for larger openings without the need for bulky profiles and couplers.
Most UPVC bi-folds can only extend to 750mm wide leafs or sashes but Vista aluminium Bi-folds provide 1200mm sashes.
Vista doors are virtually maintenance free requiring only occasional cleaning and lubrication of locks and hinges.
They also stay looking great for longer as the modern powder-coating delivers a hard-wearing finish which will last for years.
All our aluminium frames feature a polyamide thermal break which enhances the thermal performance of the profile and improves the overall U Value.
The doors feature high quality EPDM gaskets and weather brushes to aid weather resistance and security is assured by multi-point lock mechanisms which comply with the requirements of Building Regulations Document L 2010.
Super Slim and strong Aluminium profile with choice of opening configurations to suit your requirements.
Security tested PAS 24:2012 with Multi-point locking and shootbolt for security.
Contact will be made with the customer to discuss final product details, before we complete the transaction, to make sure you have the right product for your project.
Weather tested to BS6375 the profile features a polyamide thermal break which enhances the overall thermal performance.
Vista aluminium bi-folding doors have the option of either low thresholds for unimpeded, easy access, or rebated thresholds that offer improved weather resistance.
Vista Bi Fold doors come with a 10 year manufacturers guarantee for peace of mind
Delivered direct from the manufacturer to your site
A maximum width of 4000mm and height of 2500mm can be offered on a 2 leaf bifold door.
This product would be made to order to the size you require in width and height within these parameters.
Contact will be made with the customer to discuss final product details, before we complete the transaction, to make sure you have the right product for your project.
All elements will be discussed after placing an order such as *Opening style, *Furniture Style, *Ventilation requirement and *Thresholds.
Contact will be made with the customer to discuss final product details, before we complete the transaction, to make sure you have the right product for your project.
This product is a bespoke made to order product.
We can not accept refunds
Shipping & Delivery
We Can Arrange Same Day Delivery or Pickup on Almost All Products
At Trade Price, we are committed to ensuring that you get the materials you need, when you need them. We offer flexible shipping options, including the possibility of same-day delivery or pickup for almost all products listed on our site. Here's how it works:
Same Day Delivery: If you need your order urgently, we can arrange for same-day delivery on most of our products. To qualify for same-day delivery, your order should be placed before 12 pm and within a specified radius of our partnered suppliers. Availability may vary based on your location and the specific items ordered. Please contact us directly to confirm availability and arrange for expedited shipping.
Pickup Options: If you prefer to pick up your order, we can arrange for a convenient pickup at one of our merchant partners. This option allows you to get your products quickly and at your convenience. Please select the pickup option at checkout and we will notify you when your order is ready for collection.
Returns Policy: We strive to ensure that you are completely satisfied with your purchase. However, if there's a need to return an item, please note that returns are handled on a case-by-case basis. Since we do not hold stock ourselves and act as a facilitator between you and the suppliers, any returns will need to be arranged directly with the supplier. Please contact us within 14 days of receiving your order to initiate a return. Note that returned items must be in their original condition and or packaging.
For further details or to arrange for a return, please contact our customer service team. We are here to help ensure that your experience with At Trade Price meets your expectations.
