Triton T80Z Fast-fit 7.5kW White/Chrome SP8007ZFF
Triton T80Z Fast-fit 7.5kW White/Chrome SP8007ZFF
Technical Specifications
| Depth | 89 mm |
|---|---|
| Length | 334 mm |
| Width | 225 mm |
| Hose Length | 1250 mm |
| Pipe Connector Size | 15 mm male |
| Flow Rate | 1 bar @ 8 l/min |
| Minimum Operating Pressure | 1 bar |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Minimum Static Pressure | 1 bar |
| Maximum Static Pressure | 10 bar |
| Number of Modes | 5 |
| Temperature Control | Stabilised |
| Cable Entry | Left top, Left bottom, Left side, Left rear, Right top, Right bottom, Right side, Right rear |
| Pipe Entry | Left Hand Side - Top/Bottom/Back : Right Hand Side - Bottom/Back |
| Inlet Connections | 15 mm compression |
| Outlet Connection | 1/2 in BSP |
| Suitable for | Cold Mains |
| Wattage | 7.5 kW |
| Colour | White/Chrome |
| Type | Electric Shower |
| Years Guaranteed | 2 |
| Certifications Met | CE/BEAB Approved/BSI Kitemark |
| Manufacturer Model No | SP8007ZFF |
| Brand Name | Triton Showers |
| Range Description | T80Z FAST-FIT |
Category: Electric & Power Showers
Description
The Triton T80Z Fast-Fit is the Ultimate Replacement Shower – taking ease of installation to new levels with its enhance flexibility in both plumbing and wiring connections.
Ideal size and shape for replacement installations
Swing-Fit™ terminal for left and right cabling
Swivel-Fit™ 180° water inlet for left and right connection
Top entry trims removable without tools
Wall template for marking fixings and connections
Separate temperature and power controls
Low pressure indicator
DuraFlow ™ 3 spray rub clean chrome finish shower head
DuraFlow ™ 1.5m anti-twist hose
2 year parts and labour guarantee
Shipping & Delivery
We Can Arrange Same Day Delivery or Pickup on Almost All Products
At Trade Price, we are committed to ensuring that you get the materials you need, when you need them. We offer flexible shipping options, including the possibility of same-day delivery or pickup for almost all products listed on our site. Here's how it works:
Same Day Delivery: If you need your order urgently, we can arrange for same-day delivery on most of our products. To qualify for same-day delivery, your order should be placed before 12 pm and within a specified radius of our partnered suppliers. Availability may vary based on your location and the specific items ordered. Please contact us directly to confirm availability and arrange for expedited shipping.
Pickup Options: If you prefer to pick up your order, we can arrange for a convenient pickup at one of our merchant partners. This option allows you to get your products quickly and at your convenience. Please select the pickup option at checkout and we will notify you when your order is ready for collection.
Returns Policy: We strive to ensure that you are completely satisfied with your purchase. However, if there's a need to return an item, please note that returns are handled on a case-by-case basis. Since we do not hold stock ourselves and act as a facilitator between you and the suppliers, any returns will need to be arranged directly with the supplier. Please contact us within 14 days of receiving your order to initiate a return. Note that returned items must be in their original condition and or packaging.
For further details or to arrange for a return, please contact our customer service team. We are here to help ensure that your experience with At Trade Price meets your expectations.
