Suffolk White Primed Grained Door 1981 x 838 x 35mm
Suffolk White Primed Grained Door 1981 x 838 x 35mm
Technical Specifications
| Height | 1981 mm |
|---|---|
| Thickness | 35 mm |
| Width | 838 mm |
| Door Height Imperial | 6 ft 6 in |
| Door Thickness Imperial | 1 3/8 in |
| Door Width Imperial | 2 ft 9 in |
| Dimensions | 1981 mm x 838 mm x 35 mm |
| Weight | 12.75 kg |
| Colour | White |
| Style | Cottage |
| Finish | Primed |
| Opening Direction | Reversible |
| Trimmable | Up to 10 mm |
| Glazing Type | Unglazed |
| Lock Block | Yes |
| Range | Geneva |
| Years Guaranteed | 1 |
| Standards Met | Part B - Part E - Part M |
| Brand Name | <em>Not specified</em> |
Category: Internal Moulded Doors
Description
Geneva moulded doors feature an attractive grain effect design that looks great in both modern and traditional homes.
Each door is supplied primed and ready to paint.
Complies with standard core specification
Comes with a single lock block manufactured from particle board and located on one side of the door which is highlighted by inkjet printing on the top edge
Recommended to finish the door with one final coat of paint
Not suitable for polishing, waxing, staining, varnishing or treatment with any type of oil
It is recommended that 3 hinges are fitted to all doors weighing more than 20kg or where large differences in temperature or humidity on opposing faces can be expected.
The lock block is manufactured from particle board and is located on one side of the door, the location is highlighted by ink jet printing on the top edge of the door
Also available in fire door versions
Does not include door furniture
Can be trimmed up to a maximum of 5mm on any edge – any reductions should be removed evenly from each edge
Shipping & Delivery
We Can Arrange Same Day Delivery or Pickup on Almost All Products
At Trade Price, we are committed to ensuring that you get the materials you need, when you need them. We offer flexible shipping options, including the possibility of same-day delivery or pickup for almost all products listed on our site. Here's how it works:
Same Day Delivery: If you need your order urgently, we can arrange for same-day delivery on most of our products. To qualify for same-day delivery, your order should be placed before 12 pm and within a specified radius of our partnered suppliers. Availability may vary based on your location and the specific items ordered. Please contact us directly to confirm availability and arrange for expedited shipping.
Pickup Options: If you prefer to pick up your order, we can arrange for a convenient pickup at one of our merchant partners. This option allows you to get your products quickly and at your convenience. Please select the pickup option at checkout and we will notify you when your order is ready for collection.
Returns Policy: We strive to ensure that you are completely satisfied with your purchase. However, if there's a need to return an item, please note that returns are handled on a case-by-case basis. Since we do not hold stock ourselves and act as a facilitator between you and the suppliers, any returns will need to be arranged directly with the supplier. Please contact us within 14 days of receiving your order to initiate a return. Note that returned items must be in their original condition and or packaging.
For further details or to arrange for a return, please contact our customer service team. We are here to help ensure that your experience with At Trade Price meets your expectations.
